Деревенько Микола Авксентійович народився 12 грудня 1923 р. в с. Горопаї Любарського району Житомирської області. Він був другою дитиною в багатодітній родині (три дочки і три сини).

Достроково закінчивши школу Микола Авксентійович вступив до педагогічного інституту, де за рік до початку Другої Світової війни встиг закінчити перший курс.

З початком воєнних дій він був ув’язнений до концентраційного табору окупованої Норвегії поруч з м. Ліллегаммер.Після звільнення з Норвегії, в 1945р., його разом з іншими ув’язненими з Радянського Союзу вивезли в м. Муром для перевірки діяльності в роки війни. Протягом п’яти років він працював у м. Владивосток, де з 1947 року в середніх школах викладав математику та фізику.

У 1949 р. за станом здоров’я повернувся додому в Україну і почав працювати в школі с. Нова Чортория Житомирської області вчителем математики і фізики. Одночасно з цим продовжив заочне навчання в Житомирському педагогічному інституті.

У 1953р. разом з дружиною та донькою переїхав до Свеси. Спочатку Микола Авксентійович працював в Свеській середній школі №1 вчителем математики, фізики та астрономії. Щоб учням краще пояснити будову Всесвіту, показати сузір’я він виготовив свій перший переносний планетарій, з яким об’їздив усі села Ямпільського району і не тільки. У 1962 р. був призначений на посаду завуча Свеської середньої школи № 2, а з 1967р. – на посаду директора цієї школи, де він пропрацював до 1975 року.

У 1969 р. відбулося відкриття нової будівлі школи, з’явилися нові можливості вдосконалення навчального процесу. В цей час він створив кабінет технічних засобів навчання, займався оформленням нової будівлі школи і здійснив свою заповітну мрію – побудував стаціонарний шкільний планетарій, який довгі роки був місцем паломництва для дітей зі шкіл району і області.

У 1975 по 1979 році очолював Свеську селищну раду, а з 1980-1985 Орлівську сільську восьмирічну школу.За багаторічну працю був удостоєний звання “Заслужений діяч культури УРСР”, “Відмінник народної освіти”, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора і багатьма медалями.

Помер Микола Авксентійович 16 червня 2006 року. За його заповітом похований в м. Донецьк на Мушкетовському кладовищі.