ТИ ЯК: ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДЯМ, КОТРІ ПЕРЕЖИЛИ ОБСТРІЛ ЖИТЛА
У рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я наводимо декілька простих порад, якими ділиться психологиня Тетяна ЄРМОЛАЄВА
Людина, яка переживає обстріл рідної домівки, зазнає сильного стресу, і не завжди помічає, як опиняється на вулиці босоніж чи без речей першої необхідності.
Справа рятувальників – відвести постраждалих на безпечну відстань, переконатися, що ніхто не опинився під завалами. А от перші слова підтримки, склянка води чи теплий одяг будуть доречними (а подекуди й рятівними) навіть від незнайомців.
Найперше, переконайтеся, що вам і постраждалій людині нічого не загрожує. Наближайтеся до людини, перебуваючи в полі її зору. Не кричіть, не робіть різких рухів. Спокійно привітайтеся, назвіться, запропонуйте допомогу.
Переконайтеся, що людина вас чує і розуміє. Оцініть її стан. Якщо людина кричить, плаче, тремтить або ж навпаки перебуває в ступорі і не реагує на слова, це можу свідчити про сильний стрес.
Якщо людина йде на контакт, зорієнтуйте її у ситуації. Запитайте: як її звати, де вона перебуває, що відбувається навколо.
Допоможіть людині присісти та запропонуйте звичайні речі: воду, чай, їжу, ковдру чи одяг, які зігріють. Залишайтеся з людиною. Вислухайте її. Скажіть, що співчуваєте. Запропонуйте покликати лікаря, якщо є така необхідність.
Пам’ятайте: ваше бажання допомогти може бути щирим, та якщо людина відмовляється від допомоги, хоче побути на самоті, дайте їй час. Не варто тиснути та примушувати до спілкування.
За матеріалами: https://www.facebook.com/howareu.program/posts/pfbid02uq6GucGE9CShsLUJPeT6E1QovvTBG63G81Rs4eMwJD93VXc77piJTp2XqcJ4ZnqVl