Кожна дитина повинна зростати в сім’ї. Особливо діти раннього віку, які гостро потребують любові, турботи та догляду. Щороку в Україні тисячі дітей залишаються без батьківського піклування і потрапляють до будинків дитини та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. Без адекватного сімейного догляду та піклування значний відсоток цих дітей починає відставати в розвитку. Порятунком, допомогою у вирішенні цього питання може стати патронатний вихователь. Він тимчасово замінить дитині сім’ю, оточить любов’ю і турботою, дасть шанс на щасливе майбутнє: з біологічними батьками чи усиновителями. Покращити життя дитини реально навіть за короткий термін. Бо турбота та сімейне оточення змінює все.

ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ – це тимчасовий догляд і виховання дитини в період подолання нею та її батьками складних життєвих обставин. Патронатний вихователь покликаний прихистити дитину, яка з різних причин не може мешкати зі своєю родиною. Соціальні служби тим часом проводять комплексну роботу з батьками, щоб повернути дитину до рідних або шукають дитині усиновителів чи опікунів.

Патронат вирішує одне з найскладніших завдань держави – надати дитині можливість зростати у сприятливому сімейному середовищі.

Яким дітям потрібен патронат:

• новонародженим, яких залишили в пологовому будинку чи іншому закладі охорони здоров`я; підкинутим, знайденим;
  • безпритульним;
  • чиї батьки чи особи, які їх заміняють, померли або зникли;
  • переселеним із тимчасово окупованої території чи зони бойових дій, ООС;
  • які зазнали насилля, жорстокого поводження.

Яка мета патронату над дитиною?

• забезпечити дитину житлом, одягом і харчуванням;
  • створити дитині придатні умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
  • гарантувати дитині доброзичливу атмосферу, допомогти їй пережити травму чи стрес;
  • забезпечити послуги чи надати доступ до тих, що визначені договором про патронат над дитиною.
  • Особливості патронату

тимчасовість: термін перебування дитини в патронатній сім’ї – від трьох до шести місяців;

екстреність: патронатні вихователі допомагають тій дитині, яка на різних підставах потребує їхньої невідкладної участі;

оплачуваність: патронатний вихователь за свою роботу отримує грошове забезпечення;

сімейність: зазвичай у патронатні сім’ї влаштовуються діти із однієї сім’ї або є рідними братами та сестрами.

Патронатній сім’ї з державного бюджету виплачуються такі види соціальних виплат:

• Соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, яка виплачується на кожну дитину, влаштовану в патронатну сім’ю, у розмірі 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку (з 01.01.2024 прожитковий мінімум для дітей до 6 років становить 2563 грн ( 6407,5 грн в місяць), для дітей від 6 до 18 років – 3196 грн (7990грн в місяць)).
  • Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною (грошове забезпечення), яка здійснюється в розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (з 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатної особи становить 3028 грн (3028*5=15140 грн в місяць)).
  • У разі, якщо в сім’ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина й одночасно двоє й більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більше ніж на 50 відсотків.

Хто може стати патронатним вихователем?

• особа, яка досягла повноліття;
  • має громадянство України;
  • не має власних дітей віком до 4 років, дітей з інвалідністю, які мають обмеження життєдіяльності;
  • має відповідні умови для перебування дитини/дітей (житло з окремою кімнатою для дитини); має згоду від усіх членів своєї родини, які проживають у помешканні, на тимчасове влаштування дитини до сім'ї.
  • Задачі патронатного вихователя:

• забезпечити дитину житлом, одягом і харчуванням;
  • створити дитині придатні умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
  • Кроки до створення патронату

• Звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання.
  • Надати необхідний пакет документів.
  • Пройти первинний відбір на основі аналізу поданих документів та обстеження умов проживання.
  • Пройти обов’язкове навчання спільно з добровільним помічником (дружиною/чоловіком, іншою повнолітньою особою, яка проживає на спільній житловій площі з кандидатом).
  • Отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату за результатами навчання.
  • Укласти письмовий договір з органом опіки та піклування про надання послуги патронату над дитиною.
  • Збір документів

• заява про намір стати патронатним вихователем;
  • заява про згоду на влаштування дитини до сім’ї від усіх членів сім’ї, які фактично проживають разом з кандидатом;
  • висновки про стан здоров’я кандидата та усіх членів сім’ї, які фактично проживають разом з кандидатом;
  • довідки про відсутність судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата та членів сім’ї, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним;
  • копії паспортів патронатного вихователя та добровільного помічника;
  • свідоцтва про шлюб або інший документ, що підтверджує родинні або сімейні стосунки кандидата у патронатні вихователі та добровільного помічника;
  • документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Державні гарантії для патронатного вихователя.

• Щомісячна оплата праці.
  • Офіційне працевлаштування та страхові внески.
  • Виплати на утримання дитини, яка перебуває під патронатом.
  • Психологічна підтримка.
  • Якщо Ви бажаєте підтримати дитину та стати патронатним вихователем, звертайтеся до Служби у справах дітей Свеської селищної ради