На Сумщині мешканці багатоквартирних будинків почали отримувати разову платіжку від Сумської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». Що це означає, розповіли в газорозподільній компанії.

ЗВІДКИ ЗМІНИ?

Статистика по Сумській області шокує: у кожній багатоповерхівці в середньому знаходять 7 витоків газу.

А все через те, що далеко не всі ОСББ чи управляючі компанії відповідально ставились до безпеки своїх мешканців. Більшість просто нехтували перевіркою систем газопостачання.

Щоб виправити ситуацію, Міністерство енергетики України видало Наказ №292 від 29.09.2023. Згідно з ним, фахівців «ГАЗМЕРЕЖІ» зобов’язали обстежувати газопроводи в багатоповерхових будинках на щільність і герметичність.

Із березня 2024 року профільна служба Сумської філії «ГАЗМЕРЕЖІ» перевірила 695 багатоповерхівок на Сумщині й усунула більш ніж 4 852 витоки газу.

Цього місяця мешканцям будинків, у яких провели технічне обстеження, надійдуть разові рахунки за послуги.

ЩО КОНКРЕТНО РОБЛЯТЬ ГАЗОВИКИ В БАГАТОПОВЕРХІВКАХ?

Фахівці Сумської філії «ГАЗМЕРЕЖІ» у багатоквартирних будинках:

• Проводять технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання і технічних пристроїв.
  • Перевіряють на герметичність внутрішньобудинкову системи газопостачання.
  • Усувають виявлені витоки газу.
  • Повторно перевіряють мережу на герметичність.

ВІДТЕПЕР ТАКИЙ РАХУНОК БУДЕ НАДХОДИТИ ЩОМІСЯЦЯ?

Ні. Оплата нараховується лише ОДИН раз на 3 або 5 роки.

• Якщо вік газових мереж Вашого будинку більше 25-ти років, періодичність обслуговування – раз на 3 роки.
  • Якщо вік газових мереж Вашого будинку менше 25-ти років, періодичність обслуговування – раз на 5 років.

ЧОМУ НЕ МОЖНА ВСЕ ПОСТАВИТИ В ОДНУ ПЛАТІЖКУ, ЯК БУЛО РАНІШЕ?

Дійсно, до 2020 року діяла єдина платіжка. Тариф включав не лише доставку газу та його вартість, а й обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.

Розділення оплат за газ, його доставку та обслуговування мереж – результат адаптації українського законодавства до вимог ЄС.

Таке нововведення було потрібне, щоб ринок не був монополізований одним постачальником газу, і споживачі могли вільно обирати, у якої компанії купувати газ, а також у якої компанії замовляти послуги з обслуговування  внутрішньобудинкових газових мереж.

ЧОМУ ЦІНА ЗА ТЕХОБСЛУГОВУВАННЯ НЕ ВХОДИТЬ ДО ВАРТОСТІ ПОСЛУГИ З РОЗПОДІЛУ ГАЗУ?

У тариф на розподіл газу закладено обслуговування газорозподільних мереж до точки приєднання газових мереж внутрішнього газопостачання.

Усі кошти, які клієнти сплачують за розподіл газу, ми спрямовуємо на:

• на цілодобову роботу аварійної служби 104;
  • підготовку до опалювального сезону;
  • модернізацію системи;
  • ліквідацію аварійних ситуацій;
  • поточні та капітальні ремонти та інші роботи, щоб у Вас стабільно був газ попри обстріли та блекаути.

Натомість обстеження внутрішньобудинкової системи газопостачання в тариф на послуги розподілу НЕ входить.

ЧИ МОЖНА ЗАМОВИТИ ОБСЛУГОВУВАННЯ В ІНШОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ?

Колективно спільно з сусідами Ви можете обрати іншу організацію. Проте обраний виконавець повинен мати дозвіл на проведення робіт і кваліфікованих фахівців.

У такому випадку впродовж 15-ти днів із моменту підписання угоди з іншою компанією уповноважена особа має повідомити про це Сумську «ГАЗМЕРЕЖІ» та розірвати угоду, укладену за замовчуванням.

ЯК ДІЗНАТИСЯ, КОЛИ САМЕ ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ПРОВОДИЛОСЯ ЧИ ВІДБУДЕТЬСЯ В МОЄМУ БУДИНКУ?

Графіки проведення та всі Акти виконаних робіт можна знайти на сайті Сумської філії «ГАЗМЕРЕЖІ»: https://sm.grmu.com.ua у розділі «Технічне обслуговування ВБСГ»

Також за 10 днів до проведення технічного обслуговування на будинках розміщують відповідні оголошення.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ВРЕГУЛЬОВУЮТЬ ПИТАННЯ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ГАЗОВИХ МЕРЕЖ У БАГАТОКВАРТИРНОМУ БУДИНКУ?

«Порядком технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку», розробленим,  відповідно до статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлено вимоги щодо виконання робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Цей нормативно-правовий акт поширюється на:

• Операторів газорозподільних систем та інших суб’єктів господарювання, які мають право на виконання відповідних робіт;
  • Співвласників багатоквартирних будинків або, за їх рішенням, – управителя багатоквартирного будинку, ОСББ, житлово-будівельний (житловий, обслуговуючий) кооператив або ж іншу уповноважену особу.

Національний регулятор (НКРЕКП) затвердив:

• Типовий договір на технічне обслуговування;
  • Методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирних будинків.
  • А також самі граничні вартості робіт на 2024 рік.

Оператор ГРМ на підставі цих норм формує кошториси під кожний багатоквартирний будинок.

ВАЖЛИВО: згідно з чинним законодавством, усі співвласники багатоквартирних будинків автоматично приєднуються до умов Типового договору.

На підставі договору Оператор ГРМ формує графік технічного обслуговування кожного об’єкту.