Захворювання тварин на ящур в країнах які безпосередньо межують з Україною
Поблизу України зафіксовано спалах небезпечного вірусу – ящур!
У зв’язку зі спалахами ящуру в Угорщині ( 3 випадки), Словенії ( 2 випадки) та Німеччини ( 1 випадок), в областях України посилено ветеринарний контроль. На сьогоднішній день тисячі корів, овець, свиней, кіз у вказаних країнах Європи умертвляються та знищуються. До цього останній випадок ящуру в Європі фіксували у Болгарії в 2011 році.
Шосткинське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області попереджає: вірус ящуру, надзвичайно небезпечного та стрімко поширюваного захворювання тварин, активно виявляється на територіях країн-сусідів. Його проникнення в Україну є реальною і серйозною загрозою. Одна інфікована тварина або необережне порушення правил біозахисту можуть спровокувати масштабний спалах хвороби. Спалах хвороби в країні миттєво викличе заборону експорту тварин та тваринницької продукції до всіх країн, вільних від ящуру.
Ящур — це вірусне захворювання, що вражає велику рогату худобу, свиней, овець, кіз та диких тварин. Основні симптоми:
- виділення вірусу починається за 4 дні до появи клінічних ознак захворювання.!
- висока температура та лихоманка,
- виразки та афти в ротовій порожнині, на копитах і вимені,
- слинотеча,
- відмова від корму,
- анорексія,
- кульгавість,
- аборт і раптова загибель новонародженого молодняку,
- зниження молочної продуктивності.
Захворювання супроводжується стражданнями тварин і значними економічними збитками.
Небезпека ящуру полягає у його винятковій контагіозності. Вірус передається через повітря, воду, корм, інвентар, одяг, транспортні засоби і навіть людину, яка перебувала у вогнищі хвороби. Поширення може охопити десятки господарств за короткий час.
Станом на квітень 2025 року в Україні випадків не зареєстровано, станній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус МЕБ, як країни вільної від вакцинації, однак ризики залишаються високими. У разі виявлення збудника всі тварини в осередку інфекції підлягають знищенню. Запроваджується карантин, забороняється переміщення тварин та сировини. Це може призвести до багатомільйонних збитків і дестабілізації економіки регіону.
Ящур також може бути небезпечним для людини. Інфікування можливе через контакт із хворими тваринами, інвентарем, а також при споживанні сирого молока та непастеризованих молочних продуктів. Особливо уразливими є діти та особи з ослабленим імунітетом.
Закликаємо фермерів, власників приватних господарств, операторів ринків, перевізників дотримуватись суворих ветеринарно-санітарних вимог.
Задля попередженню виникнення даного захворювання серед тварин необхідно:
- дотримуватись суворого контролю доступу людей, транспортних засобів та обладнання до стада;
- забезпечити регулярну дезінфекцію місць утримання тварин, обладнання, одягу та взуття;
- дотримуватись обов’язкового профілактичного карантинування під час переміщення тварин до або з господарства;
- забезпечити належну утилізацію гною та сміття;
- користувачам мисливських угідь всіх форм власності, у разі виявлення трупів диких парнокопитних тварин повідомляти державну службу ветеринарної медицини району.
Заборонено :
- закуповувати тварин без ветеринарних документів,
- пускати сторонніх осіб у зони утримання худоби,
- використовувати неперевірені корми або воду.
У разі виявлення симптомів, схожих на ящур, необхідно негайно повідомити ветеринарну службу. Приховування фактів хвороби, спроби самолікування або продаж інфікованої продукції є порушенням законодавства і створюють небезпеку для всього регіону.
Разом можемо зупинити поширення! Інформаційні матеріали