Фото без опису

Наразі в області проходить перший етап реагування на спалах поліо − щеплення інактивованою поліовакциною (ІПВ) для дітей від 6 міс. до 6 років, які мають порушення Національного календаря профілактичних щеплень або не щеплені

Як повідомила під час виїзного брифінгу журналістам завідувач амбулаторією №3 Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 в м. Суми лікар-педіатр Поліна ПЕРЕРВА, під час першого туру кампанії вакцинуються діти, які раніше мали протипокази до щеплення або батьки яких відмовлялися вакцинувати своїх дітей. В амбулаторії №3, зокрема, підлягали щеплення на першому етапі 74 дитини.

«Цей тур − найскладніший. Адже ми маємо справу з відмовниками. І переконати їх, що щеплення потрібне, що ціна за відмову надто висока − ймовірний параліч дитини − дуже важко. Але все ж ми маємо невеличкі успіхи − 18 дітей із числа відмовників нам вдалося щепити, переконавши батьків, що це необхідно, − говорила вона. − Часто батьки цікавляться, як особисто я ставлюся до щеплення. Відповідь проста: моя дитина щеплена, онуки щеплені згідно з Національним календарем щеплень. І своїм прикладом я показую, що підтримую вакцинацію дітей».

Поліна Перерва розповіла, що у її лікарській практиці був випадок, коли дитина сама запитала маму, чому вона її вчасно не щепила, як це зробили інші батьки: «Ми також робимо вакцинацію проти кашлюка. Але мама одного хлопчика відмовилась від щеплення. І дитина в 6 років захворіла. А це напади кашлю, хлопчик не міг нормально дихати, задихався. Було страшно і дитині, й батькам. І цей хлопчик запитав маму: «Чому ти мене не вакцинувала? Ти хотіла, щоб я помер?». Цю історію мені зі сльозами на очах розповіла сама мама маленького пацієнта. Тому я закликаю усіх батьків-відмовників: не треба вирішувати за своїх дітей і думати, що ви знаєте більше, ніж лікарі. Адже ваші «знання» можуть зашкодити вашій же дитині. Адже ви забираєте у неї право мати надійний захист перед інфекцією».

Як повідомила медична сестра пункту щеплень амбулаторії №3 Оксана ГУЖВА, вакцина є в достатній кількості. Вона − якісна, французького виробництва. На першому турі вакцинальної кампанії робиться ін’єкційна інактивована вакцина.

Сумчанка Оксана привела свою доньку Софійку на вакцинацію. Говорить, що проти поліо вже зробила. Зараз на черзі інші вакцини, згідно з календарем щеплень.

«Мені в дитинстві щеплення робили, тож і я роблю своїй дитині. Так спокійніше. Моя Софійка матиме імунітет перед тяжкими інфекційними хворобами, − розповідає. − Бачила в новинах, що дитина на Закарпатті, якій не робили щеплень, тепер з паралічем. Це дуже страшно. Я і дитині своїй говорю, краще один укольчик зробити, щоб здоровою росла».

Нагадаємо, поліомієліт – дуже заразне та небезпечне інфекційне захворювання. Вірус поліо інфікує воду та їжу, передається від людини до людини, як правило, через брудні руки до рота, після чого розмножується у кишківнику. Поліовірус також може залишатися на іграшках та побутових речах, яких торкалися  інфіковані люди. 

Показовою є статистика щодо поліомієліту: В 1 з 4 випадків інфікування поліо людина впродовж кількох днів має грипоподібні симптоми: лихоманку, втому, нудоту, біль у горлі та животі, головний біль, слабкість у м’язах. 

У меншої частини (1–5 із 1000 хворих на поліомієліт) будуть розвиватися інші, більш серйозні симптоми, спричинені ураженням спинного мозку: відчуття поколювання в ногах; параліч або слабкість в кінцівках.

1 людина з 200 інфікованих вірусом поліомієліту залишається паралізованою на все життя. 

5 −10 % з тих, у кого виник параліч, помирають, коли вірус паралізує дихальні м’язи. 

Інші інфіковані можуть не мати симптомів узагалі, але все одно здатні передавати хворобу.

Поліомієліт вражає переважно дітей віком до 6 років, проте він загрожує дітям будь-якого віку, якщо вони не були повністю вакциновані.

Ліків від поліомієліту не існує. Єдиний спосіб запобігти захворюванню – щепитися. Відповідно до Національного календаря, щеплення від поліомієліту проводять: 1 доза − у 2 місяці від народження; 2 доза − 4 місяці; 3 доза − 6 місяців; 4 доза − 18 місяців; 5 доза − 6 років; 6 доза − 14 років.

Ці шість доз вакцини формують імунітет до поліомієліту до кінця життя.

Станом на 1 грудня 2021 року рівень охоплення щепленнями від поліо в Україні такий: три дози у віці до року отримали 73,3% дітей, щеплення у віці 18 місяців — 73,5% дітей, у віці 6 років − 72% дітей, у віці 14 років − 68,7% дітей.

Закликаємо батьків перевірити вакцинальний статус своїх дітей і вчасно щепити їх від поліомієліту відповідно до Національного календаря. Якщо дитина з якихось причин пропустила щеплення, важливо якнайшвидше надолужити їх! Для цього слід звернутися до сімейного лікаря або педіатра.

Зробіть щеплення − захистіть свою дитину від паралічу, спричиненого поліомієлітом!