Фото без опису

Про формування унікальної української системи охорони психічного здоровʼя та підготовку сімейних лікарів за програмою mhGAP міністр охорони здоровʼя розказав в межах подкасту «Простими словами» від The Village Україна

За прогнозами МОЗ України, наслідки повномасштабної війни відчують на своєму ментальному здоровʼї майже 15 млн українців. Кожен п’ятий українець – під загрозою розвитку певної форми психічного розладу. Цей висновок ґрунтується на оцінках ВООЗ. Щоб підтримати українців необхідні швидкі та системні кроки. Один з них – визначення сімейних лікарів та педіатрів як першого контакту та першою точкою на маршруті пацієнта в системі охорони психічного здоровʼя. 

«Коли ми провели аудит, побачили, у чому проблема, ми відразу знайшли найшвидше й оптимальне рішення, що може покрити якомога більшу кількість людей, які потребують психологічної допомоги, – розповів Віктор Ляшко в інтервʼю ведучим подкасту. – Ми відразу розпочали навчання за програмою mhGAP серед сімейних лікарів, тому що це точка входу».

Mental Health Gap Action Program (mhGAP) – програма дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров’я. Це інструмент Всесвітньої організації охорони здоровʼя, який якраз визначає базові рівні того, що повинен робити сімейний лікар, як виявити проблему і як допомогти з цією проблемою впоратися.

Щоб покрити якомога більше сімейних лікарів і педіатрів одразу, навчальний курс був адаптований під українські потреби, записаний в онлайн форматі й запущений на сайті Академії Національної служби здоровʼя України. До речі, цей курс можуть пройти не лише сімейні лікарі, а й інші медичні працівники – для цього необхідно  зареєструватися за посиланням: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=183.

«Зараз, у перший рік, треба якомога більше людей цією програмою навчити. Але ми розуміємо також, що онлайн-навчання – це все-таки онлайн-навчання, тому з наступного року запустимо супервізію, – пояснює міністр охорони здоровʼя. – Треба, щоби приїхав більш кваліфікований спеціаліст, який має більше років досвіду, подивився, як надають консультації й допомогу ті, хто отримав цей сертифікат. Таким каскадним методом ми хочемо покрити 75 % всіх наших закладів “первинки”, щоби від них хоча б по декілька спеціалістів пройшли курс mhGAP і могли надавати психологічну допомогу всім, хто її потребує».

Наразі вже понад 13 тисяч лікарів «первинки» – сімейні лікарі та педіатри – пройшли навчання. Загалом, станом на кінець червня 2023 р., сертифікати про проходження онлайн-тренінгу отримали майже 28 000 медичних працівників, серед яких – лікарі первинної та спеціалізованої медичної допомоги, медсестри та медбрати, керівники медзакладів та ін.

Повна версія подкасту «Простими словами» з міністром охорони здоров’я України Віктором Ляшком про стигматизацію психологічної допомоги, аудит потреб у сфері ментального здоров’я, навчання сімейних лікарів і про те, що сьогодні допомагає українцям триматися за посиланнями:  

https://www.the-village.com.ua/village/knowledge/podcast/340871-prostymy-slovamy-ministr-ohoroni-zdorovia-viktor-liashko

https://www.youtube.com/watch?v=tFyP7dvkGlo

https://soundcloud.com/the_village_ukraine/lyashko-edt-g-final?si=fc5a85fb8b0c479d8e599fcd7855b876&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

Довідка:

Спеціальний сезон подкасту про психологію «Простими словами» виходить у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» за підтримки ВООЗ і ГО «Безбар’єрність». Подкаст виходить із 2019 року, його ведучі – клінічна психологиня, парна й сімейна терапевтка Софія Терлез та журналіст і письменник, а заразом і амбасадор Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» Марк Лівін.

За матеріалами: https://moz.gov.ua/article/news/viktor-ljashko-nasha-cil-%e2%80%93-schonajmenshe-75-zakladiv-pervinki-v-jakih-pacient-mozhe-otrimati-bazovu-psihologichnu-dopomogu