Фото без опису

ПОВІДОМЛЕННЯ

 

про проведення громадського обговорення щодо реорганізації  закладу освіти   Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області шляхом приєднання до Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей»

 

Найменування організатора громадського обговорення:

виконавчий комітет Свеської селищної ради

 

Питання та назва проєкту, винесеного на обговорення:

1 Щодо реорганізації  закладу освіти   Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області шляхом приєднання до Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей»

Нормативне забезпечення:

Стаття 143 Конституція України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 89 Бюджетного кодексу України: До видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, належать видатки на загальну середню освіту: ліцеї (засновником яких є міська, селищна, сільська рада), початкові школи, гімназії.

Стаття 1032 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: 1) початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.

Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа) приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.

Засновник закладу освіти зобов’язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти.

Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:

Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).

Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.

Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.

Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Мета: врахування думки мешканців Свеської селищної ради щодо реорганізації  закладу освіти   Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області шляхом приєднання до Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей».

Запрошуємо Вас долучитися з 23.07.2025 року до 23.07.2026 року до громадського обговорення (у формі електронних консультацій) проєкту рішення щодо реорганізації  закладу освіти   Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області шляхом приєднання до Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей».

Освітня галузь Свеської селищної ради потребує приведення у відповідність до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту».

Станом на сьогодні  мережа закладів загальної середньої освіти Свеської селищної ради представлена 2 закладами: Свеська спеціалізована школа I-III ступенів № 1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області та Свеська спеціалізована школа I-III ступенів № 2 «ліцей» Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області – опорний заклад, що має 2 філії - Марчихинобудську філію Свеської спеціалізованої школи I-III ступенів № 2 «ліцей»  Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області та Орлівську філію Свеської спеціалізованої школи I-III ступенів № 2 «ліцей» Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області. Станом на 2025 рік  - розрахункова наповнюваність класів в громаді становить 16,0. Фактична наповнюваність класів 10,8, що є негативною тенденцією. Щільність учнів (учнів на км2 ) 1,5. Кількість учнів ЗЗСО громади з індивідуальною формою 26, що  становить 6,0%.

Головне завдання закладу освіти – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування у колективі однолітків, формувати лідерські якості, інтелектуальні, творчі, спортивні здібності тощо. Бо тільки в конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.

Питання реорганізації шкіл у сільській місцевості, в період реформ, Міністерством освіти і науки поставлено на одне з перших місць на порядку денному. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. Нажаль, з кожним роком у нашій громаді, як і в Україні, знижується народжуваність, відповідно зменшується кількість учнів, особливо старшої школи.

У той же час, саме наповнюваність класів є основною складовою розрахунку освітньої субвенції, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і, яка передбачена, виключно, на заробітну плату педагогічних працівників.

Мета реорганізації закладів освіти не в тому, щоб перекрити дітям доступ до отримання знань, а насамперед у тому, щоб дати школярам порівняно належні умови для навчання - тобто школу, в якій є теплий клас, сучасна їдальня, спортивна зала і головне - високий рівень освіти. Адже не можна надати якісної освіти у закладі освіти, де навчаються мала кількість дітей, чи розпорошувати бюджетні кошти, виділені на освітянську галузь. Перед місцевою владою постає питання, утримувати такі заклади освіти (за опалення, електроенергію та зарплати технічного персоналу, громада платить із власного бюджету), чи перевести дітей до більших шкіл та забезпечити там кращі умови навчання завдяки вивільненими коштам.

Показник наповнюваності Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради є незмінно низькими.

На кінець 2024/2025 навчального року наповнюваність 1-4 класів по Свеській громаді в 2025 році  - 9,9 учня, в порівнянні з минулим роком 10,9, що на 9, 3 % менше. І це є негативною тенденцією. Різниця між річною вартістю навчання дитини у середньому та у класі з малою кількістю учнів сягає кілька десятків тисяч гривень: незалежно від кількості учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду і роботу технічного персоналу. Чим менше учнів - тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них. Питання не лише у коштах, але й якості освіти, яку отримують учні таких шкіл.

 Фактична вартість утримання 1-го учня  Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 1 за 2024/2025  рік 55 814,92 грн., Свеської спеціалізованої  школи І-ІІІ ступенів № 2 «ліцей» - 36 175,37грн., що ще раз  підкреслює потребу в реорганізації Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області шляхом приєднання до Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей».

Окрім цього, значна видаткова частина бюджету Свеської селищної ради використовується на виплату заробітної плати технічному персоналу.

          Таким чином, враховуючи вищевикладене, реорганізувати Свеську спеціалізовану школу селищної ради, засновником якої є Свеська селищна рада, планується шляхом прийняття рішення «Про реорганізацію  закладу освіти   Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 Свеської селищної ради Шосткинського району Сумської області шляхом приєднання до Свеської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 «ліцей»».

Формат проведення громадського обговорення.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, відповідно до указу президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та продовженням його відповідно до чинного законодавства України - консультації з громадськістю будуть проведені у формі електронних консультацій. Пропозиції та зауваження приймаються в електронному вигляді на  електронну адресу 04390133@svesa-rada.gov.ua                       

Пропозиції та зауваження приймаються до розгляду лише при наявності прізвища, ім’я та по батькові особи та контактної інформації заявника.

Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, не будуть враховуватися.

До участі в обговоренні запрошуються всі мешканці Свеської селищної ради.

Місцезнаходження та адреса електронної пошти організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питань, що винесені на громадське обговорення.

селище Свеса, вул. Центральна, буд. 6, електронна адреса: 

osvita@svesa-rada.gov.ua

Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в проведені громадського обговорення зауважень та пропозицій, здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на офіційному сайті Свеської селищної ради та на офіційному сайті відділу освіти, культури, молоді та спорту Свеської селищної ради.